Основні правила застосування пестицидів і агрохімікатів у сільському господарстві

Здійснення діяльності щодо транспортування, зберігання та застосування пестицидів регламентується вимогами Закону України «Про пестициди  та агрохімікати» від 02 березня 1995 року  № 86/95-ВР; Державних  санітарних  правил ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві».

Відповідно ст. 12 Закону України «Про пестициди  та агрохімікати», використання пестицидів в господарствах  та індивідуальних садах і городах, в побуті повинно здійснюватись тільки у відповідності з «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

До всіх видів робіт, пов’язаних із застосуванням пестицидів, робітники повинні допускатися по наряду при наявності посвідчення про спеціальну підготовку та медичної книжки встановленого зразка на право робіт із пестицидами.

Всі роботи з пестицидами слід проводити в ранні ранкові (до 10) і вечірні години при мінімальних висхідних повітряних потоках (3- 4 м/с).

Завчасно, але не менше чим за дві доби до початку проведення хімічної обробки, адміністрація господарств повинна сповістити населення, власників суміжних сільськогосподарських угідь та об’єктів про місця, строки і методи застосування пестицидів. У період проведення робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, встановлюються попереджувальні написи.

Зона санітарного розриву від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за сільгоспкультурами, водойм і місць відпочинку при вентиляторному обприскуванні повинна бути не менше 500 м, при штанговому і гербігації дощуванням – 300 м.

Приготування розчинів пестицидів і заправка апаратури для їх застосування повинні здійснюватися на стаціонарних розчинних вузлах або пунктах із використанням засобів механізації виробничих процесів.

Господарства повинні бути забезпечені пересувними агрегатами для приготування розчинів і заправки обприскувачів. Категорично забороняється приготування розчинів пестицидів безпосередньо у полі без засобів механізації.

Забруднені пестицидами поверхні та ґрунт після проведення робіт а також машини, і апаратура тара з-під пестицидів і протруєного насіння, промивні стічні води, що містять пестициди, і засоби індивідуального захисту підлягають знешкодженню.

Всі роботи з пестицидами і протруєним насіннєвим матеріалом обов’язково реєструються в спеціальних журналах.

Категорично забороняється застосування пестицидів у межах першого поясу (суворого режиму) зони санітарної охорони поверхневих та підземних джерел господарсько-питного водопостачання. У межах другого поясу (обмеження) зони санітарної охорони поверхневих та підземних джерел водопостачання забороняється зберігання та застосування пестицидів. У межах третього поясу (спостережень) зони санітарної охорони підземних джерел водопостачання забороняється розміщення складів пестицидів (вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня   1998 року № 2024 «Про правовий режим зон санітарної охорони водних об’єктів» та п. 15.3 ДБН В.2.5-74:2013 «Водопостачання. Зовнішні мережі та споруди»).

Виконання авіаційних робіт по застосуванню пестицидів у сільському і лісовому господарстві повинно здійснюватися у відповідності до вимог ДСП 382-96 «Державні санітарних правила авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України».

Відповідно  ДСП 382-96, постійні сільськогосподарські аеродроми та вертодроми, з яких виконуються робочі польоти з застосування пестицидів та агрохімікатів, повинні мати санітарний паспорт на право експлуатації, а тимчасові – дозвіл  на право експлуатації. Санітарна паспортизація постійних сільськогосподарських аеродромів і вертодромів та оформлення дозволів на право експлуатації тимчасових аеродромів  здійснюється щорічно.

Замовник авіаційно-хімічних робіт за три доби до початку авіаційних обробок повинен:

– проінформувати населення даної місцевості через засоби масової інформації (радіо, пресу, телебаченню) про місце, строки, термін проведення обробок пестицидами і агрохімікатами; про заборону  ближче  1 км від   місця  обробок  здійснювати сільськогосподарські та інші роботи, випасати тварин; про необхідність вивезення пасік до іншого місця медозбору на відстань понад 5 км від місць проведення авіаційних обробок сільськогосподарських культур пестицидами на період до 5 діб;

– встановити спеціальні попереджувальні знаки безпеки з вказівкою кінцевого строку очікування на відстані 300 м від оброблюваних ділянок, а також на дорогах, що проходять через ці ділянки та на дорогах, які ведуть до сільгоспаеродрому або вертодрому.

Забороняється проводити авіаційні обробки пестицидами  сільськогосподарських культур, лісів та інших угідь, що розташовані ближче:

– 5 км від місць постійного перебування медоносних пасік;

– 2 км від рибогосподарських водоймищ, відкритих джерел водопостачання,
місць  випасу  свійських  тварин,  об’єктів  природно-заповідного фонду;

– 1 км від населених пунктів, тваринницьких і птахоферм, посівів сільськогосподарських культур, що використовуються у їжу без термічної обробки, а також садів і виноградників та місць проведення сільськогосподарських робіт.

Авіаційне застосування мінеральних добрив та біопрепаратів повинно здійснюватись при дотриманні санітарно-захисної зони від ділянок обробок до населеного пункту, тваринницьких і птахоферм, джерел водопостачання – не менше 500 м при швидкості вітру до 8 м/с.

 

ЯКІ ПРАВА МАЮТЬ ТУРИСТИ В РАЗІ СКАСУВАННЯ ПОДОРОЖІ ЧЕРЕЗ КОРОНАВІРУС


  Спалах коронавірусу скорегував плани багатьох українців, які збиралися подорожувати закордоном і заздалегідь придбали туристичні путівки. Чи будуть компенсовані туристичні послуги та на що має право
турист? Розглянемо деякі законодавчі аспекти.
Згідно із Законом України «Про туризм» реалізація туристичного продукту здійснюється на
підставі договору. За договором на туристичне обслуговування одна сторона (туроператор,
турагент) за встановлену договором плату зобов’язується забезпечити надання за замовленням
іншої сторони (туриста) комплексу туристичних послуг (туристичний продукт). До договору на
туристичне обслуговування застосовуються загальні положення договору про надання послуг, якщо
інше не передбачено законом та не суперечить суті зобов’язання. Більш детально…

Що варто знати, щоб захистити бджіл від отруєння пестицидами

Відповідно до ст. 11 Закону України „Про пестициди і агрохімікати” застосування пестицидів і агрохімікатів здійснюється у відповідності до цих Законів, санітарних правил транспортування, зберігання і

застосування пестицидів і агрохімікатів (ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві») та інших нормативних актів (Постанова КМУ №746 від 18.09.1995 «Про затвердження Порядку одержання (посвідчення) на право роботи, пов’язаної з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею пестицидами і агрохімікатами»). Відповідно до ст. 9 ЗУ «Про пестициди і агрохімікати» із змінами та ЗУ «Про ліцензування видів господарської діяльності», діяльність пов’язана із виробництвом і торгівлею пестицидами і агрохімікатами не підлягає ліцензуванню.
Асортимент, засоби, сфера застосування пестицидів, норми, кратність обробок повинні відповідати „Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні” та інструкціям з безпечного застосування пестицидів, які затверджені (погоджені) Міністерством охорони здоров’я, Мінекології та природних ресурсів і т.д. Обробка рослин та інших об’єктів повинна здійснюватись суворо за показаннями з обов’язковим врахуванням економічного порогу шкодочинності (ЕПШ), ступеню розвитку хвороби рослин, бур’янів а також прогнозу погоди.

Більш детально…

Підприємствам, установам, організаціям, що продовжують працювати під час карантину 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

        Враховуючи, що 29 березня 2020 року в області зареєстровано 4 випадки захворювання на COVID-19, з них 3 у м. Кропивницькому та 1 у Долинському районі Головне управління Держпродспоживслужби пропонує вжити наступні протиепідемічні заходи на підприємствах, в установах, організаціях, які продовжують працювати під час карантину (далі – підприємство):

 1. Якщо організована доставка працівників до роботи службовими та/або орендованими автомобільними транспортними засобами підприємств, закладів та установ, то за умови забезпечення водіїв і пасажирів під час таких перевезень засобами індивідуального захисту (масками) в межах кількості місць для сидіння і виключно за маршрутами руху, погодженими з органами Національної поліції, а також дотримання відповідних санітарних та протиепідемічних заходів (здійснювати щоденне вологе прибирання та дезінфекцію миючими та дезінфікуючими засобами, зареєстрованими в Україні та дозволеними до використання Міністерством охорони здоров’я України, регулярне провітрювання салону транспортного засобу). Категорично заборонено до транспортних засобів, які доставляють працівників підприємства, допускати під час карантину сторонніх осіб.
 2. Забезпечити щоденний контроль за допуском до роботи персоналу шляхом проведення ранкового опитування працівників щодо стану їх здоров’я та температурний скринінг (контактними або безконтактними термометрами) перед початком роботи для працівників з документуванням зазначеної інформації. При використанні контактних термометрів, проводити їх знезараження після кожного вимірювання шляхом протирання розчином 70 % етилового спирту.
 3. Не допускати до роботи хворих працівників. При виявлені працівників з будь-якими проявами гострих респіраторних захворювань негайно ізолювати та відсторонити від роботи медичним працівником (уразі відсутності – відповідальною особою за даний захід) і направити до сімейного лікаря.
 4. У разі реєстрації випадків захворювання на COVID-19 серед працівників запровадити на підприємстві карантин, протягом максимального терміну інкубаційного періоду (діяти відповідно до рекомендацій територіальних закладів охорони здоров’я).
 5. Якщо в структурі закладу є їдальня і організоване харчування для працівників підприємства, то дозволено працювати їдальні за умови дотримання відповідних санітарних та протиепідемічних заходів, а саме: на період карантину до їдальні дозволено допускати тільки працівників даного підприємства, здійснювати вологе прибирання та дезінфекцію поверхонь, посуду миючими та дезінфікуючими засобами, зареєстрованими в Україні та дозволеними до використання Міністерством охорони здоров’я України та регулярне провітрювання приміщень, встановити антисептики для відвідувачів, туалети повинні бути обладнані гарячою проточною водою, милом, одноразовими рушниками, антисептиком, всі готові страви і вироби накриті/закриті від відвідувачів, заборонити самообслуговування, дотримуватись один відвідувач на 10 кв. метрів площі їдальні за умови дотримання дистанції між ними не менш як 1,5 метра із встановленням спеціальних позначок. Всі працівники їдальні повинні бути в засобах індивідуального захисту, перед початком роботи проходити температурний скринінг, мати можливість дотримуватись особистої гігієни.
 6. Під час карантину організувати режим роботи закладу, установи з розрахунку один відвідувач на 10 кв. метрів площі торгівельного (операційного) залу за умови дотримання дистанції між ними не менш як 1,5 метра із встановленням спеціальних позначок. Вивісити оголошення на вході, контролювати кількість відвідувачів.
 7. Для працівників необхідно забезпечити режим роботи з розрахунку один працівник на 10 кв. метрів площі виробничого приміщення за умови дотримання дистанції між ними не менш як 1,5 метра. Всі працюючі повинні бути в засобах індивідуального захисту.
 8. Забезпечити у всіх приміщеннях підприємства проведення вологого прибирання не рідше 3 разів на добу (підлога, санітарно-технічне обладнання, поручні, дверні ручки, інші контактні поверхні) із застосуванням зареєстрованих в Україні дезінфікуючих засобів, а також систематичного режиму провітрювання.
 9. Під час карантину не допускати до підприємства сторонніх осіб (відвідувачів). Якщо робота підприємства передбачає роботу з відвідувачами/споживачами допускати до приміщення осіб за умови наявного засобу індивідуального захисту (маски), за можливості проведення температурного скринінгу для відвідувачів.
 10. Встановити дозатори з дезінфікуючими антисептичними засобами для рук працівників/відвідувачів при вході до підприємства, забезпечити миття рук в туалетах.
 11. Забезпечити заклад необхідною кількістю миючих та дезінфікуючих засобів, зареєстрованих в Україні та дозволеними до використання Міністерством охорони здоров’я України.
 12. Забезпечити працівників підприємства необхідною кількістю засобів індивідуального захисту та провести інструктаж щодо правильного їх використання.
 13. Контролювати правильне використання засобів індивідуального захисту працівниками (масок, перчаток тощо).
 14. Забезпечити наявність інформаційних листівок, пам’яток для працівників та відвідувачів з попередженням щодо поширення коронавірусної інфекції, заходів та засобів захисту тощо.
 15. Забезпечити можливість безготівкового розрахунку.
 16. Всю вагову харчову продукцію закрити, упакувати.

       Дані рекомендації є обов’язковими до виконання на підприємствах, в установах, закладах області.