ГЕМОРАГІЧНА ГАРЯЧКА З НИРКОВИМ СИНДРОМОМ

Геморагічна гарячка з нирковим синдромом (ГГНС) – гостре вірусне природно-осередкове захворювання, що характеризується лихоманкою, загальною інтоксикацією, ураженням нирок і розвитком тромбогеморагічного синдрому та універсального капіляротоксикозу.

Джерелом геморагічної гарячки з нирковим синдромом є різні дикі мишоподібні гризуни, зрідка щури.

        Зараження людини відбувається контактним шляхом – при безпосередньому контакті з гризунами (укуси гризунами) або під час роботи з інфікованими об’єктами довкілля (хмиз, солома, сіно тощо), що були заражені виділеннями мишоподібних гризунів), повітряно-пиловим шляхом (при вдиханні сухих випорожнень інфікованих гризунів, потраплянні їх на пошкоджену шкіру та мікроураження слизових оболонок), харчовим шляхом (при вживанні продуктів, які не піддавалися термічній обробці – капуста, морква тощо і були забруднені гризунами).

        Інкубаційний період триває від 7 до 46 днів. Клінічні ознаки характеризуються класичною тріадою: гарячка, ДВЗ-синдром, гостра ниркова недостатність. Хвороба починається гостро – з ознобу швидкого підвищення температури до 39,5-40,5 °C. Основні скарги хворого – відчуття жару у всьому тілі, виснаження, біль у м’язах живота та попереку. З 3-5-го дня хвороби симптоми зростають, розвивається геморагічний синдром. Порушення з боку нирок з’являються на 3-4 дні пізніше, але іноді відмічається їхнє ураження раніше (на 2-4-й день хвороби). Добова кількість сечі при цьому значно зменшується до тимчасового повного припинення її виділення (анурія). У значної частини хворих розвивається геморагічний синдром (петехіальний висип, крововиливи у склеру, носові кровотечі), рідше спостерігається кров у сечі та ще рідше — кишкові кровотечі. Порушується згортання крові, виникає внутрішньосудинне згортання крові у капілярах.

Основними групами ризику вважаються лісогосподарські робітники, лісоруби, лісники, жителі сільських лісових районів, дачники, пов’язані з початком весняних робіт на дачних ділянках і в самих дачних будинках, тоді як миші на час холодів заселяють порожні приміщення, забруднюючи їх. Хвора людина для оточення не заразна. Більш детально…